NOTARIUSZE
Małgorzata Janik-Rymarczyk
Katarzyna Walotek
Kancelaria Notarialna
Spółka Cywilna

NOTARIUSZ

Małgorzata

Janik-Rymarczyk


NOTARIUSZ

Katarzyna

Walotek

ul. Przemysłowa 10
40-020

Katowice

tel.:
32 255-41-25
662 106 044
501-425-777
www:
KatarzynaWalotek.notariusz.pl
Godziny pracy:
  • pn.: 9.00 - 18.00
  • wt. - czw.: 9.00 - 17.00
  • pt.: 9.00 - 15.00

Poświadczenie notarialne dokumentu

Poświadczenie notarialne dokumentu to niezbędna czynność, gdy klient chce nabyć dodatkowe egzemplarze sporządzonych aktów, a z określonych powodów organ, który je wydał, nie może ich dostarczyć. Procedura ta ma na celu zabezpieczyć dokumenty, które w niektórych sytuacjach (np. podczas procesu rekrutacyjnego) wymagają przedłożenia, a z obawy przed ich zniszczeniem lub zgubieniem klient woli przedstawić ich kopię.

Poświadczenie dokumentów przez notariusza polega na uwierzytelnieniu oryginalnego dokumentu, a następnie dokonaniu jego kopii. Ta z kolei dzięki zamieszczeniu odpowiedniej klauzuli oraz podpisu notariusza zyskuje status odpisu, a tym samym nabiera takiej samej mocy prawnej jak przedłożony pierwowzór. To, czy są wystarczające, zależy jednak od sprawy, podczas której są wykorzystywane. Każdemu odpisowi sporządzonemu w ramach poświadczenia notarialnego dokumentu zostaje nadany numer, który następnie jest rejestrowany w repertorium A, czyli ewidencji wszystkich czynności notarialnych.

Jakie dokumenty podlegają poświadczeniu notarialnemu?

Dokumenty podlegające poświadczeniu notarialnemu mogą mieć zarówno charakter urzędowy, jak i prywatny. Klienci najczęściej decydują się na sporządzenie odpisu aktów, które są wymagane podczas różnych procesów rekrutacyjnych. Należą do nich zatem świadectwa maturalne czy dyplomy oraz certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności. Notarialnego poświadczenia nierzadko wymagają również orzeczenia sądowe oraz opinie i decyzje wydawane na drodze postępowania administracyjnego, a także dokumenty gospodarcze i księgowe, takie jak faktury.

Valid XHTML 1.1Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
Opracowanie: RejNET
wygenerowano w czasie: 0.03 s.