NOTARIUSZE
Małgorzata Janik-Rymarczyk
Katarzyna Walotek
Kancelaria Notarialna
Spółka Cywilna

NOTARIUSZ

Małgorzata

Janik-Rymarczyk


NOTARIUSZ

Katarzyna

Walotek

ul. Przemysłowa 10
40-020

Katowice

tel.:
32 255-41-25
662 106 044
501-425-777
www:
KatarzynaWalotek.notariusz.pl
Godziny pracy:
  • pn.: 9.00 - 18.00
  • wt. - czw.: 9.00 - 17.00
  • pt.: 9.00 - 15.00

Sporządzanie aktu poświadczenia dziedziczenia

Sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia to niezbędny element na drodze postępowania spadkowego wynikającego z testamentu zwykłego lub ustawy. Notariusz dokonuje jego spisania w obecności zainteresowanych. Prawidłowo sformułowany akt powinien zawierać ich dane osobowe, a także określać tytuł powołania do spadku oraz wysokość udziałów, która im przypada. Koszty związane ze sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia są niezależne od wysokości schedy.

Proces sporządzania aktu poświadczenia dziedziczenia

Przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz jest zobowiązany do spisania protokołu dziedziczenia. W tym celu organizuje spotkanie dla wszystkich osób, których dotyczy procedura spadkowa. Należą do nich zarówno spadkobiercy uwzględnieni w testamencie, jak i osoby, które nabywają prawa majątkowe poprzez ustawę. Jeśli spadkodawca sporządził testament w formie pisemnej, podczas zgromadzenia dochodzi do oficjalnego odczytania jego woli.

Następnie, jeśli rejent nie przejawia wątpliwości wobec treści testamentu, jego zgodności z prawem oraz wysokości udziałów w spadku, przystępuje do formułowania protokołu oraz aktu poświadczenia. Podczas ostatniego etapu procesu notariusz jest zobowiązany do zamieszcza aktu w elektronicznym Rejestrze Spadkowym. W określonych sytuacjach pracownik kancelarii może odmówić sporządzenia aktu. Ma to miejsce, gdy tenże dokument został już spisany bądź w przypadku, jeśli na drodze postępowania zostanie udowodnione, że jego sporządzeniu nie towarzyszyły wszystkie wymagane osoby.

Valid XHTML 1.1Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
Opracowanie: RejNET
wygenerowano w czasie: 0.03 s.