NOTARIUSZE
Małgorzata Janik-Rymarczyk
Katarzyna Walotek
Kancelaria Notarialna
Spółka Cywilna

NOTARIUSZ

Małgorzata

Janik-Rymarczyk


NOTARIUSZ

Katarzyna

Walotek

ul. Przemysłowa 10
40-020

Katowice

tel.:
32 255-41-25
662 106 044
501-425-777
www:
KatarzynaWalotek.notariusz.pl
Godziny pracy:
  • pn.: 9.00 - 18.00
  • wt. - czw.: 9.00 - 17.00
  • pt.: 9.00 - 15.00

Poświadczenie własnoręczności podpisu

Poświadczenie własnoręczności podpisu to procedura urzędowa, która wiąże się ze złożeniem w obecności notariusza własnoręcznego podpisu lub zadeklarowaniem ważności wcześniej podpisanego dokumentu. Czynność ta ma na celu uwierzytelnienie danego aktu. Może być zlecona dobrowolnie, gdy klientowi zależy na prawnym umocnieniu zapisu, a w określonych przypadkach jest motywowana przez literę prawa np. podczas procesu zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Poświadczenia są dokonywane na różnych aktach zarówno pełnomocnictwach czy umowach, jak i dokumentach prywatnych.

Czynność ta ma na celu uwierzytelnić akt. Jednakże w odróżnieniu od sporządzenia aktu poświadczenia dokumenty prywatne, które podlegają notarialnemu poświadczeniu własnoręczności podpisu nie zyskują mocy urzędowej. Oznacza to, że potwierdzana jest jedynie ważność podpisu a nie rzetelność treści dokumentu. Poza notariuszem ważność podpisu może zostać potwierdzona przez przedstawiciela administracji publicznej i samorządu terytorialnego, czyli wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starostę, a także sekretarza powiatu bądź gminy.

Procedura poświadczenia własnoręczności podpisu

Procedura poświadczenia własnoręczności podpisu zarówno w przypadku składania go w obecności notariusza, jak i w przypadku, gdy jedynie deklaruje on, że podpis należy do danej osoby jest taka sama. Rejent stagnuje dokument własnym podpisem, pieczęcią oraz oznaczeniem kancelarii, a następnie zapisuje datę oraz miejsce, gdzie czynność została dokonana. Ma to miejsce również w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy czynność dotyczy poświadczenia tuszowego odcisku palca, stanowiącego alternatywę dla własnoręcznego podpisu.

Valid XHTML 1.1Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
Opracowanie: RejNET
wygenerowano w czasie: 0.07 s.