LEX EST QUOD NOTAMUS

NOTARIUSZE
Małgorzata Grabowska
Katarzyna Walotek
Kancelaria Notarialna
Spółka Cywilna

NOTARIUSZ

Małgorzata

Grabowska


NOTARIUSZ

Katarzyna

Walotek

ul. Przemysłowa 10
40-020

Katowice

tel.:
32 255-41-25
662 106 044
501-425-777
www:
KatarzynaWalotek.notariusz.pl
Godziny pracy:
  • pn.: 9.00 - 18.00
  • wt. - czw.: 9.00 - 17.00
  • pt.: 9.00 - 15.00

Poświadczenie własnoręczności podpisu Katowice

W kancelarii przeprowadzamy poświadczenie własnoręczności podpisu. W Katowicach znajduje się nasze biuro, w którym realizujemy czynności. W szczególnych sytuacjach, np. związanych ze stanem zdrowia klientów, istnieje miejsce zrealizowania procedury w innym miejscu. W każdym wypadku dbamy o to, aby poświadczenie spełniało wszystkie wymogi prawne. To sprawia, że ryzyko podważenia jego autentyczności zostaje zminimalizowane.

W pracy kierujemy się regulacjami prawnymi i zasadami etyki zawodowej. Wyjaśniamy klientom przebieg procedury oraz jej skutki. W razie potrzeby odpowiadamy również na pojawiające się pytania — wszystko dla komfortu naszych mocodawców i ich pewności w kontekście naszego profesjonalizmu.

Na czym polega poświadczenie własnoręczności podpisu?

Poświadczenie własnoręczności podpisu to procedura urzędowa, która wiąże się ze złożeniem w obecności notariusza własnoręcznego podpisu lub zadeklarowaniem ważności wcześniej podpisanego dokumentu. Czynność ta ma na celu uwierzytelnienie danego aktu. Może być zlecona dobrowolnie, gdy klientowi zależy na prawnym umocnieniu zapisu, a w określonych przypadkach jest motywowana przez literę prawa np. podczas procesu zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Poświadczenia są dokonywane na różnych aktach zarówno pełnomocnictwach czy umowach, jak i dokumentach prywatnych.

Czynność ta ma na celu uwierzytelnić akt. Jednakże w odróżnieniu od sporządzenia aktu poświadczenia dokumenty prywatne, które podlegają notarialnemu poświadczeniu własnoręczności podpisu nie zyskują mocy urzędowej. Oznacza to, że potwierdzana jest jedynie ważność podpisu a nie rzetelność treści dokumentu. Poza notariuszem ważność podpisu może zostać potwierdzona przez przedstawiciela administracji publicznej i samorządu terytorialnego, czyli wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starostę, a także sekretarza powiatu bądź gminy.

W jaki sposób przebiega procedura poświadczenia własnoręczności podpisu?

Procedura poświadczenia własnoręczności podpisu zarówno w przypadku składania go w obecności rejenta, jak i w przypadku, gdy jedynie deklaruje on, że podpis należy do danej osoby, jest taka sama. Prawnik stagnuje dokument własnym podpisem, pieczęcią oraz oznaczeniem kancelarii, a następnie zapisuje datę oraz miejsce, gdzie czynność została dokonana. Ma to miejsce również w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy czynność dotyczy poświadczenia tuszowego odcisku palca, stanowiącego alternatywę dla własnoręcznego podpisu.

Kiedy przeprowadza się poświadczenie własnoręczności podpisu?

Notarialne poświadczenie własnoręczności podpisu sporządza się m.in. w następujących sytuacjach:

  • przy zawieraniu umowy dotyczącej zbycia przedsiębiorstwa lub udziałów w spółce z o.o.;
  • przy sporządzaniu pełnomocnictwa do zawarcia konkretnych czynności prawnych;
  • przy przygotowaniu wzorów podpisów członków organów państwowych;
  • przy sporządzaniu różnego rodzaju dokumentów, w tym np. przy sporządzaniu testamentu, w którym wyraża się ostatnią wolę.

Notarialne poświadczenie tego, że podpis pod dokumentem został złożony własnoręcznie, wpływa na sytuację każdej ze stron stosunków prawnych, przy których się go składa. Zapewnia ochronę przed tym, że dana osoba wycofa się z tego, że osobiście złożyła sygnaturę. Jednocześnie zmniejsza ryzyko tego, że podpis zostanie złożony przez tego, kto nie będzie do tego uprawniony — w tym celu dokładnie weryfikuje się tożsamość składającego podpis.

Aby umówić się na dokonanie czynności w kancelarii, można się z nami skontaktować się telefonicznie, mailowo lub odwiedzić nas w siedzibie. W trakcie rozmowy informujemy, jak przygotować się do wizyty, a w razie potrzeby również o tym, jakie dokumenty są wymagane w związku z nią.

Valid XHTML 1.1Level Double-A conformance, W3C WAI Web Content Accessibility Guidelines 2.0
Opracowanie: RejNET
wygenerowano w czasie: 0.03 s.